7.06.2012

Filtry przeciwsłoneczne - PORADNIK WAKACYJNY



Witam!!! Mam nadzieję, że poprzedni post pozwolił Wam mniej więcej określić swój fototyp. Dziś nawiążę do filtrów przeciwsłonecznych. Dowiemy sie m.in,. jak dobrać go odpowiednio do danego fototypu.


JAK DOBRAĆ FILTR OCHRONNY NA SKÓRĘ?

Kupując odpowiedni filtr pamietajmy , aby wybierać tylko taki który chroni nas zarówno przed promieniami UV-B jak i UV-A. Jest to bardzo ważne ! Dzięki takiej ochronie unikniemy poparzeń i podrażnień skóry. 
Nie zaszkodzi, a pomoże skórze jeśli kremy te zawierają witaminy E, C, A , selen, cynk, itp. substancje, które przeciwdziałają powstającym w czasie opalania się wolnym rodnikom oraz regenerują skórę.



Zanim kupisz krem z filtrem ustal swój fototyp. Odsyłam do wcześniejszego posta -----> TUTAJ
Im jaśniejszą masz karnację, tym wyższy powinien być numer filtra kremu, którego używasz. Tak więc kolejno można sprawdzić jaki powinnyście używać. Numerki od 1 do 4 to fototypy.




1
Czas samodzielnej ochrony skóry na słońcu - 5-10 min.
Idealnym rozwiązaniem dla tego fototypu jest filtr ochronny 30 na pierwsze dni ekspozycji słonecznej, w późniejszym czasie możesz zastąpić go filtrem 15 albo 20.


2
Czas samodzielnej ochrony skóry na słońcu- 10-20 min.
Idealnym rozwiązaniem dla tego fototypu jest filtr ochronny 20-25 w pierwszym tygodniu ekspozycji słonecznej, 10-15 w kolejnych tygodniach.


3.
Czas samodzielnej ochrony skóry na słońcu - 20-30 min.
Idealnym rozwiązaniem dla tego fototypu jest filtr ochronny 15 w pierwszym tygodniu, a w kolejnych 10-15.


4
Czas samodzielnej ochrony skóry na słońcu - 40 min.
Ten fototyp jest prawie całkiem bezpieczny na słońcu. Idealnym rozwiązaniem dla tego fototypu jest filtr ochronny 5-10, a przy dalszym opalaniu nawet 3 do 5.


Jak długo możesz przebywać na słońcu po zastosowaniu kosmetyku z filtrem?


Stosując filtr 15, przedłużasz czas bezpiecznej ekspozycji na słońcu 15 razy. Jeżeli bez filtra u danej osoby rumień pojawi się po 20 min., to po zastosowaniu filtra z SPF=15 czas ten wydłuży się do 15x20 min. Rumień rozwinie się w skutek przebywania na słońcu po ok. 5 godzinach.


Przypominam raz jeszcze - 


Pełna ochrona przed falami słonecznymi obejmuje faktor UVA i UVB
OGÓLNE WSKAZÓWKI NA TEMAT STOSOWANIA FILTRÓW?

• posmaruj się kremem z filtrem ochronnym na 20-30 minut przed wyjściem na słońce – krem musi mieć czas na wniknięcie w skórę, by ją chronić oraz powtarzaj smarowanie kremem co dwie godziny;
• kąpiąc się, stosuj filtry wodoodporne, czyli takie, które chronią przed słońcem także w wodzie (na głębokość jednego metra dociera 50 % promieni UV-B i 77 % UV-A);
• w tropiku zabezpiecz gęstym filtrem o najwyższej protekcji miejsca wrażliwe - uszy, nos, ramiona, miejsca pod kolanami; zaś usta posmaruj ochronną pomadką z filtrem.



SYMBOLIKA I NUMERACJA FILTRU PRZECIWSŁONECZNEGO

Czym są filtry przeciwsłoneczne?
Filtry przeciwsłoneczne są to związki chemiczne wykorzystywane w kremach i innych kosmetykach ochronnych, których zadaniem jest ochrona skóry przed szkodliwym działaniem światła słonecznego. Najczęściej w kosmetykach występują dwie grupy filtrów. Pierwsza grupa to związki chemiczne absorbujące (pochłaniające) energię niesioną przez promieniowanie słoneczne. Druga grupa to filtry fizyczne, związki nieprzepuszczające promieniowania ultrafiloetowego, działające jak mikro-lustra.
 
Co oznaczają skróty na filtrach: SPF, PPD, IPD ?
Skróty te na kosmetykach z filtrami, oznaczają – jak długo można po ich zastosowaniu bezpiecznie przebywać na słońcu. Skala ta wynika głównie z osłony przed najgroźniejszym dla skóry promieniowaniem UV-B.


Jakie substancje wykorzystuje się do filtrów „lustrzanych” – odbijających promienie?
dwutlenek tytanu (TiO2),
• tlenek cynku
Związki w/w chronią przed UV-B oraz przed częścią widma UV-A. 


Popularne substancje filtrów chemicznych pochłaniających promieniowanie to:
• oktokrylen - chroni przed UV-B
• trisiloxan drometrizolu i jego pochodne - chroni przed UV-B i UV-A, spotykany pod handlowymi nazwami silatrisol
• butyl methoxydibenzoylomethane (Parsol 1789 ) - czyli avobenzon, który jest obecnie jednym z nielicznych związków chroniących przed promieniowaniem UV-A .









2 komentarze:

  1. dobre informacje, w sam raz na lato ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. przyda mi się, chociaż przyznam że nieświadomie wybierałam dobre rozwiązania nie znając swojego fototypu :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za pozostawienie komentarza, każdy sprawia mi dużo radości i motywuje do dalszej pracy nad blogiem :))