slowo slowoslowsoo

05.06.2012

Sprawdź swój fototyp już teraz!!!


Witam Kochane:*
Jako, ze intensywnie przygotowuje się do lata ( ćwiczę, szukam odpowiednich kosmetyków, walczę z cellulitem) postanowiłam zrobić taki poradnik rozłożony na kilka części o przygotowaniu się do lata..:)
Na początek dowiemy się czegoś więcej o fototypach skóry. Będzie to wstęp m.in. do tego aby umieć dobrze dobrać właściwą ochronę przeciwsłoneczną.

Zgodnie z przyjętymi zasadami fototyp swojej skóry powinno się określać na początku wiosny, czyli wtedy, gdy człowiek zaczyna się znowu wystawiać, po okresie jesieni zimy, na działanie promieni słonecznych.

 CO TO JEST FOTOTYP?

Fototyp to reakcja skóry na działanie promieni słonecznych. Wyróżnia się 6 fotytypów określanych według rodzaju cery, koloru włosów, obecności lub braku piegów, tendencji do oparzeń słonecznych lub przeciwnie, zdolności do opalenizny.

JAKIE MAMY FOTOTYPY?

Można wyróżnić sześć typów skóry, w zależności od zawartej w niej ilości melaniny oraz na podstawie jej reakcji na 30 - minutowe działanie słońca w południe.

TYP 1 - bardzo jasna karnacja, bladoróżowa, skóra wrażliwa i delikatna, często pokryta piegami, włosy jasnoblond lub rude, oczy niebieskie, zielone. Zawsze występuje poparzenie, mocne zaczerwienienie skóry. Opalenizna nie pojawia się, czyli jest brak pigmentacji. Osoby o takiej karnacji w ogóle powinny zrezygnować z opalania, również w solarium.
TYP 2 - jasna karnacja, skóra wrażliwa z możliwością występowania piegów oraz przebarwień i znamion, włosy jasnoblond lub ciemnoblond, oczy zielone, niebieskie lub szare. Taka skóra bardzo łatwo ulega poparzeniom słonecznym, a występująca na niej opalenizna jest bardzo delikatna.
TYP 3 - lekko śniada, jasnobrązowa karnacja, włosy ciemnoblond, brązowe. Skóra uzyskuje opaleniznę dosyć szybko i sporadycznie ulega poparzeniom słonecznym.

TYP 4 - brązowa, oliwkowa, śniada karnacja, włosy ciemnobrązowe lub czarne. Taka skóra nie ma skłonności do oparzeń słonecznych, bardzo łatwo uzyskuje czekoladowy odcień.
TYP 5 - ciemnobrązowa karnacja (Mulaci, osoby rasy mieszanej), włosy ciemnobrązowe, czarne, oczy ciemne, opalenizna słabo widoczna ze względu na ciemne zabarwienie skóry, nie występują poparzenia słoneczne.
TYP 6 - ciemnobrązowa lub czarna skóra (Afrykanie), czarne włosy, ciemne oczy, pigmentacja skóry stała, opalanie nie konieczne.
Czy już wiesz jaki jest Twój fototyp?:P

W kolejnej części dowiemy się jaki filtr wybrać do danego fototypu.

7 komentarzy:

 1. Jak tak czytam to chyba typ 2 :) ale do tej pory nie wiem jaki mam typ urody - wiosna czy lato, wciąż próbuję to rozgryźć :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja się zastanawiam między 3 a 4. Bardzo szybko uzyskuję brązową opaleniznę bez jakichkolwiek poparzeń słonecznych.

  OdpowiedzUsuń
 3. To ja się zastanawiam nad 2 lub 3. Nie potrafię dokładnie określić..:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ale bardziej z ukierunkowaniem na trzy..:P

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja się również zastanawiam i bardziej raczej na 4, bo mam ciemne włosy i szybko się opalam bez żadnych poparzeń :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za pozostawienie komentarza, każdy sprawia mi dużo radości i motywuje do dalszej pracy nad blogiem :))